DMLS

Direct Metal Laser Sintering (DMLS) je pokročilá technológia 3D tlače, ktorá umožňuje vytvárať kovové objekty. Táto metóda je podobná Selective Laser Sintering (SLS), ale v prípade DMLS sa využíva kovový prášok, ktorý je spájaný pomocou laseru na vytvorenie 3D objektov vrstva po vrstve.

Proces DMLS začína s digitálnym 3D modelom objektu, ktorý chcete vytlačiť. Kovový prášok, často zliatiny kovov, sa aplikuje v tenkej vrstve. Laser potom presne sleduje kontúry jednej vrstvy podľa digitálneho modelu a sinteruje alebo spája práškový materiál na miestach, kde je žiadaná štruktúra objektu. Po dokončení jednej vrstvy sa stôl, na ktorom sa tlačí, klesne o malý krok a proces sa opakuje pre ďalšiu vrstvu. Týmto spôsobom postupne vzniká celý 3D kovový objekt.

DMLS ponúka výhody, ako je schopnosť tlače zložitých a presných geometrických tvarov a vytváranie objektov z rôznych kovových materiálov vrátane hliníka, nerezovej ocele, titánu a iných. Táto technológia sa využíva v rôznych odvetviach, od leteckého priemyslu až po výrobu chirurgických implantátov a ďalšie aplikácie, kde je kladený dôraz na kvalitu a odolnosť materiálu.

DMLS

3D tlač, alebo aditívna výroba, je inovatívna technológia umožňujúca vytvárať trojrozmerné objekty z digitálnych modelov. Oproti tradičným metódam, ktoré vyžadujú odstránenie materiálu z výchozích blokov (napríklad rezanie či obrábanie), 3D tlač vytvára objekty tým, že postupne nanáša materiál vrstva po vrstve.

Pri 3D tlači sa používajú rôzne materiály, vrátane plastov, kovov, živíc, keramiky a ďalších. Tieto materiály sa tavia, bežne cez trysku alebo laser, a následne sa presne nanášajú na pracovnú plochu, kde stvrdnú a vytvoria novú vrstvu. Celý proces sa opakuje, pričom každá vrstva je postavená na predchádzajúcej, až kým nie je dokončený celý objekt.

3D tlač sa uplatňuje v rôznych oblastiach vrátane výroby prototypov, vytvárania súčiastok, medicíny (napríklad pri výrobe ortopedických implantátov), architektúry, dizajnu a dokonca aj v hudobnom priemysle (pre tlač hudobných nástrojov) a mnohých ďalších odvetviach. Táto technológia zásadným spôsobom ovplyvnila spôsob výroby fyzických objektov a umožnila vytváranie komplexných štruktúr a geometrií, ktoré by boli v minulosti ťažko dosiahnuteľné pomocou tradičných výrobných metód.